LINPRA koordinuojamas švietimo srities tarptautinis projektas UPSKILL užbaigė svarbų etapą – buvo baigta testuoti plastikų liejimo mašinų derintojo mokymo medžiaga ir pradėti paskutiniai, korekciniai mokymo medžiagos darbai.
UPSKILL projektas orientuotas į plastikų liejimo mašinų derintojo profesiją. Vertinant dabartines ekonomines ir demografines tendencijas, specialistų įgūdžių trūkumas ir reikiamų kompetencijų ugdymas yra aktualus iššūkis daugelyje Lietuvos ir Europos plastikų pramonės įmonių, visos Europos plastikų sektoriuje šių specialistų itin trūksta. UPSKILL projektas siekia susieti Europos profesinio mokymo sistemas su darbo rinkos poreikiais ir sukurti bei diegti inovatyvų šių specialistų ugdymo turinį. Įgyvendinant šį projektą ypatingas dėmesys skiriamas skaitmeninių, robotikos bei kitų pažangios gamybos technologijų įgūdžių vystymui, taip pat aplinkosaugos ir verslumo kompetencijų ugdymui.
Nuo 2018 m. įgyvendinamo projekto mokymo medžiagą rengė tarptautinė ekspertų komanda iš Suomijos, Prancūzijos, Lietuvos: kompetentingi švietimo įstaigų, verslo ir Europinės plastikų sektoriaus asociacijos EuPC atstovai. Parengtos medžiagos pritaikymo (pilotavimo) etapas vyko paskutinius keturis 2020 m. mėnesius Lietuvos (Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre ir Alytaus profesinio rengimo centre), Suomijos (TREDU) ir Prancūzijos (ISPA) profesinio mokymo įstaigose. Medžiagos pilotavime dalyvavę mokytojai ir mokiniai mokėsi teorijos remdamiesi projekte parengta Mokytojo knyga ir Mokinio vadovėliu, o knygose nurodytas praktines užduotis išbandė ir savo mokyklose, ir plastikų liejimo gamyklose.
Projekte dalyvaujančios Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro direktorius, LINPRA prezidiumo narys Vytautas Petkūnas tikisi veiksmingų šio projekto rezultatų ir apčiuopiamos naudos sektoriui: „UPSKILL projektu siekiame užpildyti esančią spragą – pateikti mokymo įstaigoms plastikų srities mokymo medžiagą, kurios dabar nėra, ir suteikti reikiamus gebėjimus būsimiems šio sektoriaus darbuotojams, kurių šiuo metu trūksta. Projekto pilotavimo etapas buvo sėkmingas, o parengta medžiaga pasiteisino – tiek mokytojai, tiek mokiniai aktyviai ją testavo ir teoriją pritaikė praktikoje“.
V. Petkūnui pritaria vienas iš projekto ekspertų, UAB „Intersurgical“ Ekstruzijos proceso vadovas Laimonas Bačkys: „Džiaugiuosi galėdamas dalyvauti UPSKILL projekte bei pasidalinti savo sukauptomis žiniomis mokomosios programos rengime. Dėka kompetentingos ekspertų komandos, darnios veiklos programos rengimo etapuose, manau, tikrai pavyko parengti puikią mokymo programą, skirtą plastikų liejimo mašinų derintojų profesijai. Būsimi darbuotojai, įgiję šias žinias, galės ženkliai greičiau įsilieti į Lietuvos ar Europos plastikų liejimo įmonių veiklą, o pačioms įmonėms sumažės išlaidos darbuotojų kvalifikacijos mokymams“.
Į projekto pilotavimą siekiant dar aktyviau įtraukti studentus, buvo organizuojami jų tarptautiniai virtualūs susitikimai, kurių metu jie pristatė ir demonstravo, kaip vyksta pilotavimas mokyklose. Mokytojai džiaugėsi, kad ši veikla ypač patiko mokiniams, ir juos motyvavo galimybė matyti, kaip UPSKILL medžiaga pritaikoma ir kaip sekasi mokytis kitų šalių mokiniams.
Pasibaigus vadovėlių ir mokymo programos testavimui, projekto dalyviai parengė pilotavimo ataskaitas ir pasiūlymus mokymo medžiagos patobulinimui. Artimiausius kelis mėnesius vyks medžiagos korekcijos, o 2021 m. gegužės pradžioje Lietuvoje bus pirmą kartą prieinama mokymo medžiaga (programa, mokytojo knyga ir mokinio vadovėlis), skirta ruošti plastikų liejimo mašinų derintojus. Mokymo medžiaga bus laisvai prieinama visiems ir galės būti naudojama tiek profesinio mokymo mokyklose, tiek ir plastikų gamyklose.
Projekto pabaigoje balandžio mėnesį bus organizuojama virtuali tarptautinė UPSKILL rezultatų pristatymo konferencija, į kurią kviečiami visi plastikų sektoriaus atstovai – Europos švietimo įstaigų bendruomenės, plastikų sektoriaus verslo įmonės, būsimieji darbdaviai ir darbuotojai.
Informacija parengta pagal LINPRA pateiktą informaciją